مقالات

ضمانت نامه یا گارانتی یک وسیله برقی چگونه است؟

ضمانت نامه یا گارانتی

گارانتی به طور کلی به معنای پشتوانه و ضمانتی است که فروشنده عرضه می‌کند و به موجب آن متعهد می شود که در قبال شرایط خاصی، به خریدار خدمات ارائه کند. با توجه به وضعیت اقتصادی کشور ما و گران شدن روزانه اجناس، وقتی برای خرید یک وسیله برقی میلیون‌ها تومان هزینه می‌کنید, بسیار مهم است که آن وسیله از گارانتی معتبری هم برخوردار باشد تا هزینه شما ضمانت‌ شده باشد.
در ادامه این سطور مطالبی تکمیلی درباره گارانتی به شما خواهیم گفت که باید بدانید.

گارانتی چیست؟

گارانتی یا ضمانت‌ نامه تعهدی است که فروشنده یا تولید کننده یک محصول ارائه می‌ کند و بر طبق آن متعهد می شود که خدماتی عرضه کند. این خدمات می توانند شامل: تعویض قطعات، پس گرفتن کالا، تعمیر و… باشد. گارانتی یک محصول ممکن است که از طرف شرکت های مختلفی ارائه بشود و اعتبار شرکت ارائه دهنده گارانتی بسیار مهم است. هم چنین شرکت های مختلف، موارد متفاوتی را تحت گارانتی قرار می دهند و خدمات گوناگونی نیز ارائه می کنند.  هرچه گارانتی یک محصول کامل تر و معتبرتر باشد، به دنبال آن قیمت محصول هم بالاتر می‌ رود.

شرکت گارانتی کننده مهم است!

مهم ترین قسمت خدمات پس از فروش گارانتی است و مهم ترین مسئله در گارانتی، شرکت گارانتی کننده است. شرکت گارانتی کننده تعیین می‌کند که در چه مواردی می‌توانید از گارانتی خود استفاده کنید و چه خدماتی در گارانتی شما لحاظ شده است. در هنگام خرید یک کالا ممکن است با این مسئله مواجه شوید که یک محصول واحد دارای قیمت های متفاوتی است و با گارانتی های مختلفی هم عرضه می‌شود. این تفاوت قیمت از همین جا ناشی می شود. هرچه گارانتی یک کالا بهتر و معتبر تر باشد، قیمت آن هم بالاتر می‌ رود.
مطمئن باشید که یک گارانتی معتبر ارزش هزینه بیشتر را دارد. شاید با انتخاب گارانتی بهتر در هنگام خرید هزینه بیشتری پرداخت کنید ولی به جای آن از کلی هزینه های جانبی در طول زمان پیشگیری کرده اید. همچنین در اکثر مواقع هزینه های تعمیر جزئی در طول زمان بسیار بیشتر از هزینه‌ اولیه ای که صرف گارانتی بهتر کرده اید، در می آید. یک ضمانت نامه مناسب به طور کلی دارای شرایطی است مانند: تعداد زیاد دفاتر خدمات پس از فروش، تعداد زیاد موارد تحت پوشش گارانتی، سرعت تعمیر بالا، پوشش زیاد قطعات تحت ضمانت، پاسخ دهی سریع و مناسب، مشتری مداری و برخورد صحیح با مشتری، انجام خدمات متنوع تحت پوشش گارانتی و…

اصلی بودن شرکت گارانتی کننده مهم است!

گارانتی یک کالا ممکن است از طرف شرکت‌ های مختلفی تامین شود که این شرکت ها یا خود شرکت تولیدکننده هستند یا یک شرکت دیگر که وظیفه گارانتی کردن محصولات شرکت تولیدکننده را دارد. بهترین حالت ارائه گارانتی این است که خود شرکت تولیدکننده محصولاتش را ضمانت کند ولی در برخی موارد این مسئله امکان پذیر نیست. مثلا: درباره شرکت اپل به دلیل تحریم ها در ایران، این موضوع امکان پذیر نیست که خود این شرکت محصولاتش را گارانتی کند. بنابراین گارانتی محصولات شرکت آمریکایی اپل در ایران توسط شرکت های فرعی صورت می پذیرد.
شرکت‌های فرعی که در این زمینه فعالیت می کنند یا شرکت های واردکننده این محصولات هستند یا نمایندگی رسمی آن برند در کشور هستند. این شرکت ها خدمات مختلفی ارائه می دهند که ضمانت نامه نیز یکی از آن هاست. در هر حالت بهتر است تا جایی که می‌توانید سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که خود شرکت تولید کننده آن را گارانتی کرده باشد.

مدت زمان ضمانت نامه مهم است!

این که گارانتی شما شامل چه مدت زمانی پس از خرید کالا باشد، بسیار مهم است. اکثر ضمانت نامه ها به طور معمولی از ۱ تا ۲ سال پس از خرید کالا اعتبار دارند. این زمان می تواند بیشتر از این هم باشد و در این صورت برای خرید خیلی بهتر است. به طور کلی هرچه مدت زمان اعتبار یک گارانتی بیشتر باشد، آن ضمانت نامه گارانتی بهتری است. البته نباید این طور فکر کنید که به صرف طولانی بودن مدت یک گارانتی، آن گارانتی عالی است.
طولانی مدت بودن یک گارانتی زمانی یک مزیت محسوب می شود که خدمات یک گارانتی نیز مناسب و قابل قبول باشد. همچنین باید به این نکته توجه کنید: اگر می‌خواهید یک کالای دست دوم بخرید، به گارانتی آن و مدت زمانی که باقی مانده توجه کنید. هرچه از گارانتی این کالا مدت زمان بیشتری باقی مانده باشد، اولویت خرید آن نیز بالاتر است.

شرایط ضمانت نامه

شرایط یک گارانتی شامل دو بخش است: بخش اول موارد و اتفاقاتی است که شامل گارانتی می شود و بخش دوم موارد و خدماتی است که شرکت گارانتی کننده ارائه می دهد. هنگامی که یک محصول برقی را انتخاب کرده و خریداری می کنید باید حتما به ضمانت نامه آن مراجعه کرده و شرایط آن را بررسی کنید. هرچه مواردی که تحت پوشش گارانتی قرار می گیرند و همین طور خدمات ضمانت نامه بیشتر باشد، آن گارانتی بهتر است. و علاوه بر همه این ها اگر مدت زمان اعتبار گارانتی نیز طولانی باشد که دیگر آن گارانتی یک ضمانت نامه عالی است.
نکته مهم در اینجا این است که در هنگام خرید وسایل برقی علاوه بر موارد تحت پوشش ضمانت نامه، باید به مواردی که تحت پوشش گارانتی نیست نیز توجه کنید. اهمیت این موارد در آنجاست که گاهی اوقات با دیدن این لیست متوجه می شویم که چه موارد مهمی تحت پوشش گارانتی نیست در حالی که شاید در حالت عادی از این موارد فراموش کرده بودیم

اصل بودن گارانتی

همه مواردی که تا به اینجا ذکر کردیم در صورتی اهمیت دارد که گارانتی شما اصلی و اوریجینال باشد. اگر گارانتی شما تقلبی باشد، دیگر اهمیتی ندارد که شرایطش چیست یا چه مدت زمانی اعتبار دارد چون آن گارانتی عملا یک برگه بی ارزش است و هیچ اعتباری ندارد. به همین خاطر بسیار مهم است که در هنگام خرید کالا و دریافت گارانتی آن از اصل بودن ضمانت نامه مطمئن شوید.

چگونه اصالت ضمانت نامه را استعلام بگیریم؟

ساده ترین و بهترین  روش برای مطمئن شدن از اصالت یک ضمانت نامه این است که با استفاده از شماره سریال کارت گارانتی، اصالت آن را از شرکت گارانتی کننده جویا شوید. البته لازم به ذکر است که در وهله اول باید از اعتبار و اصالت خود همین شرکت گارانتی کننده مطمئن شوید. در مرحله بعدی می توانید به سه روش: اینترنتی، پیامکی و تلفنی از شرکت های گارانتی کننده استعلام اصالت ضمانت نامه خود را بگیرید.

تفاوت بیمه نامه و گارانتی در چیست؟

هنگامی که یک وسیله با قیمت بالا می خرید، فروشنده پیشنهاد می دهد که برای آن وسیله بیمه نامه تهیه کنید. بیمه نامه یک مسئله جدا از گارانتی است و ضمانت نامه با بیمه نامه یکی نیست.

گارانتی

ضمانت نامه در مواردی اعتبار دارد که وسیله شما خود به خود خراب شده است و شما در خرابی آن نقشی نداشته اید. در این صورت این وسیله مشمول گارانتی می شود و شرکت گارانتی کننده موظف است که مشکل آن را حل کند. اگر شما عمدا یا سهوا باعث خرابی و آسیب به دستگاه شده باشید، دیگر گارانتی شامل حالتان نمی‌شود و نمی توانید از آن استفاده کنید.

برای مثال، گارانتی محصولات پارس شعاع توس به دو صورت تعویض و تعمیر ارائه می شود. این گارانتی تنها شامل مواردی است که محصولات در حالت طبیعی دچار خرابی شده باشند.

بیمه نامه

بیمه نامه در شرایطی کاربرد دارد که گارانتی آن را تحت پوشش خود قرار نمی دهد. یعنی اگر شما وسیله خود را بیمه کنید، در آن صورت حتی اگر سهوا یا عمدا نیز به آن آسیب زده باشید و این آسیب جزو شرایط بیمه نامه باشد، در آن صورت تحت پوشش بیمه قرار می گیرید و مشکلتان حل می شود. بیمه نامه در حقیقت هزینه اضافه‌ای است که شما می‌کنید و با دارا بودن به علاوه گارانتی وسیله خود را از تقریبا تمام مشکلات مصون می  دارید. پیشنهاد ما این است که اگر وسیله گران قیمتی می خرید و مخصوصا اگر این وسیله دست دوم است، حتما آن را بیمه کنید.

گارانتی با وارانتی چه فرقی می کند؟

گارانتی و وارانتی دو عنوان در خدمات پس از فروش هستند که در عین برخی مشابهت‌ها، تفاوت‌های بنیادین و زیادی با هم دارند. در ادامه به برخی از این تفاوت ها اشاره می‌ کنیم:

  1. اولین تفاوت مهم گارانتی و وارانتی در این است که وارانتی در حقیقت نشانه و تضمین این است که محصول دارای استانداردهای کافی و اصولی است و بر طبق این استانداردها تا مدت زمان مناسبی به درستی و با همام کیفیت اولیه کار می کند‌.
  2. در مدت زمان اعتبار وارانتی هیچ هزینه‌ای بابت تعمیر محصول از خریدار گرفته نمی شود و تمام هزینه‌ها اعم از تعمیر، تعویض و… بر عهده شرکت وارانتی کننده می باشد.
  3. یکی دیگر از تفاوت های گارانتی و وارانتی در این است که با دارا بودن گارانتی می توانید در صورت بروز مشکل و بر طبق قوانین مربوطه، پول خود را پس بگیرید ولی در وارانتی این امکان تعبیه نشده است.
  4. تفاوت مهم دیگر  در زمینه زمان است. به طور معمول وارانتی مدت زمان طولانی تری را نسبت به گارانتی شامل می شود و خریدار می تواند بیشتر از امکانات آن استفاده کند.
  5. با استفاده از گارانتی اگر وسیله خریداری شده مشکلی داشته باشد، می‌توانید آن را تعمیر یا تعویض کنید. و یا حتی می توانید آن را پس بدهید! ولی با دارا بودن وارانتی در صورت بروز هر نوع مشکلی در محصول خریداری شده تنها می توانید آن را تعویض با تعمیر کنید.

نتیجه گیری

در هنگام خرید هر محصول برقی حتما از داشتن گارانتی یا وارانتی اطمینان حاصل کنید و از فروشنده درخواست فاکتور یا ضمانت نامه کنید تا در زمان نیاز به مشکلی برنخورید. همچنین از تفاوت گارانتی و وارانتی و اللخصوص کیفیت کالای موردنظر غافل نشوید. سایت کالای برق افتخار دارد با ارائه محصولات با کیفیت و با گارانتی معتبر شما را از خریدی راحت و قابل اعتماد نسبت به گارانتی و مرجوع کالا مطمئن سازد. مشاوران و پشتیبان سایت همواره برای رفع هرگونه سوال نسبت به گارانتی کالا آماده ارائه خدمت به شما هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *