مقالات, نورپردازی و روشنایی

فتوسل بخریم یا ساعت نجومی؟

تفاوت ساعت نحومی و فتوسل

به سنسورهای حساس به نور که برای خاموش و روشن کردن اتوماتیک وسایل مختلف از آن‌ها استفاده می‌شود فتوسل می‌گویند؛ فتوسل دارای انواع مختلفی است که دو نوع  از آن، فتوسل نوری و فتوسل(ساعت) نجومی است. فتوسل نوری یا به طور اختصاری، فتوسل، ابزاری است که دارای سنسور حساس به نور بوده و با نصب در محل مورد نظر در زمان تاریک شدن مدار روشنایی مربوط به خود را وصل میکند.

فتوسل(ساعت) نجومی یا ساعت نجومی نیز ابزاری دیگر در جهت کنترل نور محیط است که بر خلاف فتوسل با توجه به میزان روشنایی یا تاریکی محیط کار نمی‌کند و بلکه با استفاده از کد موقعیت جغرافیایی یا تاریخ و ساعت مورد نظری که در تنظیمات دستگاه برنامه ریزی شده است، عمل می‌کند.

کاربرد فتوسل

فتوسل از جمله تجهیزات کنترلی است که اعمال مشخص و برنامه‌ریزی شده را در بازه‌های زمانی معین به انجام می‌رساند. فتوسل نوری به طور کلی با توجه به زمان طلوع و غروب خورشید و نور محیط کار می‌کند. عمده استفاده این نوع از فتوسل در محیط‌های باز و گسترده‌ای مثل معابر، خیابان‌ها و… است. در محیط‌های این چنینی است که کنترل روشنایی فضا به صورت دستی امکان‌پذیر نیست و حتما باید از یک ابزار کنترل خودکار و کلی استفاده کرد. از مهم ترین مزایای فتوسل این است که با کنترل خودکار و برنامه‌ریزی‌شده میزان روشنایی، در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کند و از این طریق باعث کاهش هزینه‌های برق مصرفی می‌شود.

کاربرد فتوسل(ساعت) نجومی

نحوه عملکرد ساعت نجومی به این صورت است که ابتدا موقعیت جغرافیایی مکان مورد نظر را در آن وارد می‌کنیم و سپس خود دستگاه با پیدا کردن زمان طلوع و غروب خورشید در آن مکان، در زمان‌های معین چراغ‌های محیط را روشن یا خاموش می‌کند. باید توجه داشته باشیم که در صورت زیاد بودن تعداد لامپ‌های متصل به ساعت نجومی، می توانیم از کنتاکتور استفاده کنیم و با اتصال ساعت نجومی به کنتاکتور کنترل لامپ‌های متعدد به راحتی صورت می‌پذیرد.

نحوه نصب فتوسل(ساعت) نجومی

اگر بخواهیم نحوه نصب ساعت نجومی را به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح بدهیم، این گونه خواهد بود که در ابتدا در ورودی آن یک فاز و یک نول قرار می‌دهیم و سپس در خروجی ساعت نجومی، می‌توانیم فاز خروجی را مستقیم به مصرف‌کننده متصل کنیم و در کنار آن یک نول هم به مصرف‌کننده وصل کنیم؛ فاز خروجی در آمپرهای مختلفی قرار دارد.

مقایسه بین فتوسل و ساعت نجومی

اگرچه که کارایی فتوسل و ساعت نجومی تا حدی مشابه یکدیگر است اما بین آن‌ها تفاوت‌های واضحی وجود دارد که در ادامه این مطلب به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

  1. ساعت نجومی برای روشن یا خاموش کردن چراغ‌ها نیازی به ارزیابی نور محیط ندارد و بر اساس برنامه زمانی داده شده توسط کاربر فعالیت می‌کند.
  2. ساعت نجومی سنسور چشمی ندارد و با توجه به این موضوع قابلیت این را دارد که در فضاهای سرپوشیده نیز مورد استفاده قرار بگیرد. هم‌چنین عدم وجود سنسور چشمی در ساعت نجومی باعث می‌شود که خطاهای محتمل در موقعیت‌های دسترسی افراد غیرمسئول یا آب و هوای ابری کاهش پیدا کند.
  3. باتوجه به استفاده فتوسل در محیط‌های باز که در معرض تابش خورشید، باد، باران و انواع مسائل طبیعی هستند؛ امکان خرابی و فرسودگی این نوع  ابزار زیاد است.
  4. علاوه بر کنترل روشنایی معابر از ساعت‌های نجومی می‌توان در مصارف دیگری که وابسته به طلوع و غروب خورشید یا میزان شدت روشنایی محیط است نیز استفاده کرد. هم‌چنین ساعت‌های نجومی در مواقعی که نیاز به کنترل چندین خروجی داریم نیز کاربرد دارند.
  5. ساعت نجومی قابلیت تنطیم در حالت‌های مختلف و استفاده در تابلوی برق را داراست که این خود مزیتی مهم برای ساعت نجومی محسوب می‌شود.
  6. کارکرد ساعت نجومی بر اساس یک سیستم کامپیوتری است که با استفاده از موقعیت‌های جغرافیایی و نقشه‌های نجومی فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی می‌کند و انجام می‌دهد.
  7. ساعت نجومی با استفاده از قابلیت‌های کامپیوتری خود این امکان را دارد که با توجه به کوتاه و طولانی شدن طول روز در فصل‌های مختلف، میزان روشنایی چراغ‌ها را کنترل کرده و از این طریق در مصرف برق و در نتیجه هزینه‌ها صرفه‌جویی کند.
  8. به طور کلی ساعت نجومی با دارا بودن طول عمر بیشتر، راندمان بالاتر، عملکرد دقیق‌تر و امنیت بهتر انتخاب مناسب‌تری برای مصارف مربوطه به نظر می‌رسد. ولی در نهایت باید اشاره کنیم که هر کدام از این ابزارهای فتوسل یا ساعت نجومی کاربرد خاص خود را دارند که وجود این هر دو کنار هم برای مصارف مربوطه را ضروری و لازم می‌کند

سخن پایانی

در پایان این سطور به شما می‌گوییم که اگر قصد خرید فتوسل یا ساعت نجومی را دارید، برند شیوا امواج از برندهایی است که می‌تواند در این زمینه مورد استفاده قرار بگیرد. هم‌چنین همکاران ما در مجموعه کالای برق با دارا بودن سال‌ها تجربه موفق در حوزه کار تخصصی برقی آماده خدمت‌رسانی و راهنمایی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *